Ugoda między gminami Ordynacji Zamojskiej i ziemstwa chełmsko-bełskiego

Starsi ziemscy chełmsko-bełscy oraz Ordynacji Zamojskiej zgodzili się rozsądzić sporne kwestie w sądzie polubownym, do którego wyznaczyli swoich arbitrów. Pierwsi, Szmojłę rabina hrubieszowskiego i Fiszla pisarza Żydów koronnych, a Żydzi ordynaccy, Szmula rabina szczebrzeszyńskiego i Judę Hirszowicza Żyda opatowskiego, zaś superabitrem został Irsz Bolochowski z Rzeszowa. Gdyby przedstawiciele którejś ze stron nie stawili się na termin sądowy, wtedy Fiszel mógłby jednostronnie nakazać im zapłatę kwoty pogłównego według taryfy ułożonej wcześniej przez starszych koronnych. Nie byłoby wtedy możliwości odmówienia przyjęcia i zmiany dyspartymentu, na co wyraził zgodę podskarbi koronny. Strony ustaliły termin spotkania w Żółkiewce na 15 V 1721. Na sąd polubowny nie mogło przyjechać więcej niż po czterech reprezentantów każdej ze stron.
Archiwum: Archiwum Państwowe w Lublinie (APL)
Zespół: Księgi grodzkie horodelskie
Sygnatura: APL, Horodelskie RMO 43, s. 1046-1048
Język: polski
Data wytworzenia: 1721 - 15.05.1721
Miejsce powstania: Włodzimierz Wołyński
Nazwy geograficzne: Chełm, Horodło, Hrubieszów, Kraków, Lublin, Opatów, Rzeszów, Szczebrzeszyn, Włodzimierz Wołyński, Zamość
Uwagi:

Tyt.: Synagogarum Ordinationis Zamoyscensis et Chełmensis compromissi oblata. Eskcerpt z akt trybunału koronnego w Lublinie z 12 VII 1721 oblatowany przez Jana Nowowiejskiego przedłożył w księgach grodzkich horodelskich 10 X 1721 Lejba Aronowicz.

Druk: Żydowski samorząd ziemski w Koronie (XVII -XVIII wiek). Źródła, wstęp i oprac. A. Kaźmierczyk, P. Zarubin, Księgarnia Akademicka, Kraków 2019, s. 319-321.