Innotescencja sądu kapturowego chełmskiego w sprawie niezapłaconego wyderkafu jezuitów krasnostawskich

Innotescencja (pozew) sądu kapturowego ziemi chełmskiej i powiatu krasnostawskiego na wniosek Jana Reutha przełożonego (superiora) rezydencji jezuitów krasnostawskich, w którym obwieszcza o nałożonej karze banicji na starszych kahałów ziemi chełmskiej i województwa bełskiego [oraz Ordynacji Zamojskiej] tj. Irsza Chaima Zelkowicza z Chełma, Beniamina Lewkowicza z Zamościa, Lewka Ickowicza z Szczebrzeszyna, Majera Józefowicza z Turobina, Berka Majerowicza z Chełma, Manu Jakubowicza z Bełza, Szmula Moszkowicza z Lubomla, Irsza Moszkowicza z Hrubieszowa, Icka Wulfowicza z Tarnogrodu, Mendla Zrowicza z Tyszowiec w związku z niestawieniem się na wyznaczony termin sądowy w urzędzie grodzkim chełmskim (20 III 1697) i niewypłaceniem przez nich jezuitom sumy 32 000 złp pożyczonej na wyderkaf, od której pozwani zobowiązali się wypłacać do rąk superiora  kwartalnie roczną prowizję i nakazuje stawić się na kolejny termin sądów kapturowych.
Archiwum: Archiwum Państwowe w Lublinie (APL)
Zespół: Księgi grodzkie krasnostawskie
Sygnatura: APL, CRRMO 20, s. 985r-987v
Data wytworzenia: 21.03.1697
Miejsce powstania: Chełm
Nazwy geograficzne: Bełz, Chełm, Czernihów, Halicz, Hrubieszów, Krasnystaw, Latyczów, Luboml, Płock, Szczebrzeszyn, Tarnogród, Turobin, Tyszowce, Zamość
Pozew podpisał marszałek sądu kapturowego ziemi chełmskiej i powiatu krasnostawskiego Andrzej Sługocki. Trzy opieczętowane kopie złożono: pierwszą w Zamościu (22 III 1697), drugą w bożnicy w Szczebrzeszynie (23 III 1697), trzecią w bożnicy w Turobinie (22 III 1697).