Ugoda pomiędzy starszymi lipskimi i narolskimi w sprawie współdzielenia dochodów gminnych

Starsi kahałów z Lipska i Narola zawarli umowę w sprawie uzyskiwanych dochodów z wydzierżawiania tzw. krupki, czyli podatku konsumpcyjnego płaconego wspólnie przez Żydów z obu gmin od działalności rzeźniczej i handlowej. Ustanowiono, że dozór nad wpływami z tego podatku sprawować mają dwaj wiernicy, po jednym z każdej gminy. Podobnie wspólnie powinien być ściągany podatek pogłówny, a także taksa pogrzebowa od arendarzy wiejskich. Dochody z tych podatków powinny być przeznaczone na pogłówne żydowskie, a w następnej kolejności na spłatę długów. Miasto, które nie dotrzymałoby umowy, winno zapłacić 150 grzywien zamkowi oraz starszym ziemskim.
Archiwum: Centralne Państwowe Archiwum Historyczne we Lwowie
Zespół: Księgi grodzkie bełskie (Fond 1)
Sygnatura: CGIA Lwów, Fond 1, op. 1, sp. 322, s. 760-762
Język: polski
Data wytworzenia: 01.07.1733
Miejsce powstania: Bełz
Nazwy geograficzne: Bełz, Lipsko (pow. lubaczowski), Narol
Uwagi:

Tyt.: Infidel[ium] synag[ogarum] Lipscensium et Narolensium complanationis oblata. Do akt grodzkich bełskich podał Mendel Majorowicz starszy gminy lipskiej. Por. manifestację Stanisława Michałowskiego w imieniu Anny Puzyniny posesorki Narola przeciw starszym i plenipotentom obu gmin w sprawie zawarcia tej ugody, ibidem, s. 904-906

Druk: Żydowski samorząd ziemski w Koronie (XVII -XVIII wiek). Źródła, wstęp i oprac. A. Kaźmierczyk, P. Zarubin, Księgarnia Akademicka, Kraków 2019, s. 353-355.