Dekrety wydane na sejmikach żydowskich rozsądzające spór pomiędzy gminami w Lesznie i w Osiecznej

Rabini i starsi ziemscy wielkopolscy zebrani na sejmiku żydowskim w Raszkowie 23 XI 1680 rozstrzygnęli spór pomiędzy gminami żydowskimi w Lesznie i Osiecznej dotyczący warunków handlowania mięsem w Lesznie przez żydowskich rzeźników z Osiecznej. 1) Żydzi osieczyńscy po złożeniu stosownej przysięgi zostali uwolnieni od rocznej opłaty 70 zł, którą wnosili w zamian za prawo do sprzedaży mięsa w Lesznie. 2) Żydom osieczyńskim zezwolono na handel mięsem w Lesznie w każdy dzień oprócz piątku. 3) Żydom leszczyńskim nakazano okazanie dokumentu regulującego sprzedaż chrześcijanom mięsa na targu w Lesznie przez Żydów z Osiecznej. 4) Ustanowiono taksę opłat, które powinni wnosić żydowscy rzeźnicy z Osiecznej do kahału w Lesznie: 6 gr od każdej sprzedanej półtuszy, 2,5 gr od każdego bydlęcia z przeznaczeniem na szpital żydowski w Lesznie. Opłatę dworską w wysokości 3 gr od sztuki obiecali starsi ziemscy Żydom z Osiecznej anulować, gdyby przedłożone przez Żydów z Leszna rachunki nie wykazały konieczności wnoszenia takiej opłaty na rzecz miejscowego dziedzica. Na sejmiku w Zdunach 29 III 1718 rabin ziemski i poznański potwierdził postanowienia dekretu raszkowskiego.
Archiwum: Archiwum Państwowe w Poznaniu (APP)
Zespół: Księgi grodzkie wschowskie
Sygnatura: APP, Wschowskie Gr. 215, s. 197r-198v
Język: polski
Data wytworzenia: 23.11.1680 - 29.03.1718
Miejsce powstania: Raszków, Zduny
Nazwy geograficzne: Grodzisk Wielkopolski, Kalisz, Leszno, Osieczna, Poznań, Raszków (Wielkopolska), Zduny
Uwagi:

Tyt.: Oblata decretorum Judaicorum pro parte synagogae Osiecznensis. Do oblaty w księgach grodzkich wschowskich tłumaczenie na jęz. polski 1 III 1753 podali Mosiek Choryński i Józef Falbierz starsi gminy w Osiecznej i Szymon Jakub ławnik tejże gminy.

Druk: Żydowski samorząd ziemski w Koronie (XVII -XVIII wiek). Źródła, wstęp i oprac. A. Kaźmierczyk, P. Zarubin, Księgarnia Akademicka, Kraków 2019, s. 279-282.