Uniwersał Jana III Sobieskiego skierowany do Żydów województwa bełskiego i ziemi chełmskiej

Król Jan III Sobieski w związku z licznymi suplikami ze skargą na dotychczasowych starszych ziemskich i rabinów województwa bełskiego i ziemi chełmskiej składa ich z urzędu i nakazuje powołanie specjalnej komisji (po dwóch delegatów z każdego miasta) pod przewodnictwem Chony Markowicza, która ma rozliczyć rachunki dotychczasowych starszych oraz ustanowić porządki w ziemstwie.
Zespół: Księgi grodzkie bełskie (Fond 1)
Sygnatura: CGIA Lwów, Fond 1, op. 1, sp. 273, sp. 1412-1414
Data wytworzenia: 12.07.1680
Miejsce powstania: Pilaszkowice
Nazwy geograficzne: Bełz, Chełm, Pilaszkowice

Tyt.: Ex parte Judaeorum palatinatus Belzensis litterarum Sacrae R. Mttis oblata. Uniwersał oblatowany na życzenie Chony Markowicza Żyda bełskiego w księgach grodzkich bełskich 19 VII 1680.

Druk: Żydowski samorząd ziemski w Koronie (XVII -XVIII wiek). Źródła, wstęp i oprac. A. Kaźmierczyk, P. Zarubin, Księgarnia Akademicka, Kraków 2019, s. 114-116.