Umowa między ziemstwem chełmsko-bełskim a kahałem w Tyszowcach w sprawie pogłównego i sum wyderkafowych

Ajzyk Józefowicz Żyd bełski, marszałek ziemstwa chełmsko-bełskiego i Nochim Szmujłowicz z Tyszowców, Wolf Mendlowicz z Narola starsi ziemscy bełscy oraz  Zelik Erszkowicz z Chełma, Herszek Abramowicz z Lubomla, Marek Doktorowicz z Hrubieszowa, starsi ziemscy chełmscy zawierają umowę ze starszymi kahału w Tyszowcach Berkiem Ickowiczem, Lejzorem Szmujłowiczem, na mocy której starsi ziemscy chełmsko-bełscy oświadczyli, że nie będą już za starszych tyszowieckich wypłacać rocznej prowizji od głównej sumy wyderkafowej (którą wypłacać powinien kahał w Tyszowcach), a w zamian starsi ziemscy uwalniają kahał w Tyszowcach od obowiązku odprowadzania podatku pogłównego żydowskiego i realizacji zaległych asygnacji skarbowych. Ponadto kahał tyszowiecki zobowiązany został spłacić zaciągniętą przez ziemstwo sumę wyderkafową 500 złp brygidkom sokalskim i prowizję roczną 100 złp [od wyderkafu zabezpieczonego na dobrach Dzierążnia] p. [Annie] Węgleńskiej miecznikowej buskiej, a także zaspokoić roszczenia starosty wieluńskiego [Wojciech Męciński]. Umowę zawarto ze względu na 1) konieczność zapłaty sum dłużnych wierzycielom opiewających na 6.000 złp (dla brygidek z Sokala 540 złp, [Bogumiłowi] Pawłowskiemu towarzyszowi chorągwi pancernej wojewody bełskiego [Antoni Michał Potocki] w związku z asygnacją podskarbiego wielkiego koronnego [Karol Odrowąż Sedlnicki] i dekretem trybunału radomskiego  1800 złp, Świdzińskiemu towarzyszowi buławy polnej koronnej [Jan Klemens Branicki] 2377 złp, p. Rączce 300 złp, p. Janiszewskiemu 270 złp, p. Łepkowskiemu 90 złp, p. [Franciszkowi Salezemu] Potockiemu krajczemu koronnemu prowizji za 2 lata od sumy 3.000 złp-623 złp), 2) ulokowania tej łącznej kwoty na kahale w Tyszowcach [pożyczonej od kościoła w Rachaniach przez starszych ziemskich celem spłaty zobowiązań] w postaci wyderkafu, zapisanego przez Rostkowskich starostów tyszowieckich "na różaniec" kościołowi rachańskiemu, z roczną prowizją 7% płatną przez kahał w Tyszowcach [a faktycznie płaconą przez ziemstwo].
Archiwum: Archiwum Państwowe w Lublinie (APL)
Zespół: Księgi grodzkie grabowieckie
Sygnatura: APL GRRMO 233, s. 287rv
Data wytworzenia: 28.07.1751
Miejsce powstania: Tyszowce
Nazwy geograficzne: Bełz, Busk, Chełm, Hrubieszów, Luboml, Narol, Rachanie, Radom, Sokal, Tyszowce, Wieluń
Do ksiąg grodzkich grabowieckich celem oblaty dostarczył 1 IX 1751 tłumaczenie umowy z języka hebrajskiego na język polski Ajzyk Józefowicz marszałek ziemstwa chełmsko-bełskiego.